Neustále sa množiace baktérie  alebo   čistenie s cieľom odstrániť baktérie z pokožky očí ?

01.01.2021

Zníženie bakteriálnej záťaže pomocou hygienického roztoku kyseliny chlórnej HCLO na očnej pokožke

zdroj (anglický text)

Americká národná knižnica medicíny, národné ústavy zdravia - US National Library of Medicine 

National Institutes of Health

Clin Ophthalmol . 2017; 11: 707-714.

Publikované online 2017 13. apríla, doi: 10,2147 / OPTH.S132851

PMCID: PMC5402722

PMID: 28458509

David W. Stroman , 1 Keri Mintun , 1 Arthur B Epstein , 2 Crystal M Brimer , 3 Chirag R Patel , 4 James D Branch , 5 a Kathryn Najafi-Tagol 1

Tento článok bol citovaný inými článkami v PMC.

Abstrakt

Účel 

Skúmať veľkosť zníženia bakteriálnej záťaže na povrchu periokulárnej pokožky 20 minút po aplikácii soľného hygienického roztoku obsahujúceho 0,01% čistej kyseliny chlórnej (HOCl). 

Metódy 

Mikrobiologické vzorky sa odobrali bezprostredne pred aplikáciou hygienického roztoku a opäť o 20 minút neskôr. Boli spočítané celkové mikrobiálne kolónie a bola spracovaná každá jedinečná morfológia kolónií na identifikáciu bakteriálneho druhu a na stanovenie profilu citlivosti na 15 vybraných antibiotík. 

Výsledky 

Vzorky sa analyzovali zo vzoriek kože 71 očí od 36 pacientov. Pred liečbou sa získalo 194 jedinečných bakteriálnych izolátov patriacich k 33 rôznym druhom. Dvadsať minút po liečbe bolo identifikovaných 138 jedinečných bakteriálnych izolátov patriacich k 26 rôznym druhom. Stafylokoky tvorili 61% všetkých získaných kmeňov a kmene Staphylococcus epidermidis tvorili 60% stafylokokových kmeňov. Pred a po liečbe neboli zaznamenané žiadne podstatné rozdiely v distribúcii grampozitívnych, gramnegatívnych alebo anaeróbnych druhov. Kvantitatívne údaje preukázali> 99% zníženie stafylokokového zaťaženia na povrchu kože 20 minút po aplikácii hygienického roztoku. Celkové jednotky tvoriace kolónie S. epidermidis sa znížili o 99,5%. Hygienické riešenie HOCl odstránilo stafylokokové izoláty, ktoré boli rezistentné na viaceré antibiotiká, rovnako ako izoláty, ktoré boli citlivé na antibiotiká. Záver Aplikácia soľného hygienického roztoku konzervovaného čistou kyselinou HOCl významne znížila bakteriálnu záťaž bez toho, aby sa zmenila rozmanitosť bakteriálnych druhov zostávajúcich na koži pod dolným viečkom. 

Kľúčové slová: blefaritída, mikrobióm, Propionibacterium acnes, Corynebacterium, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis.

----

Úvod

Koža je ekosystém rôznych biotopov a výklenkov, ktoré podporujú širokú škálu mikroorganizmov vrátane baktérií, húb a vírusov. Mnohé z týchto druhov sú neškodné alebo dokonca prospešné a poskytujú ochranu proti patogénnejším druhom. Prvé štúdie identifikovali baktérie v periokulárnej oblasti. Dougherty a McCulley uviedli, že najčastejšie izolovaným druhom je Staphylococcus aureus , koaguláza-negatívny Staphylococcus spp., Propionibacterium acnes a koryneformné baktérie.

Blefaritída, ktorú možno rozdeliť na prednú a zadnú blefaritídu, je častou príčinou podráždenia očí. Dysfunkcia meibomickej žľazy (MGD) je dobre známou príčinou nestability sĺz a je dôležitým faktorom prispievajúcim k ochoreniu suchého oka. Predná blefaritída ovplyvňuje pokožku viečok, mihalnice a mihalnice, zatiaľ čo zadná blefaritída ovplyvňuje okraj zadného viečka. Ak sa blefaritída a MGD nelieči, môžu viesť k chronickému zápalu meibomských žliaz a vaskulárnym zmenám okolo okraja viečka. Existuje riziko trichiázy s podráždením rohovky, suchým okom a dokonca s poškodením rohovky. 

Pretože kožný mikrobióm prispieva k infekcii aj k prevencii očných chorôb, je pre prevenciu a liečbu blefaritídy a MGD nevyhnutné porozumenie miestnej mikrobiálnej komunity. Niektoré mikroorganizmy v rámci rôznorodé populácie v periokulárny koži môže vyvolať príznaky blefaritída. Niektorí výskumníci však predpokladajú, že niektoré rezidentné bakteriálne druhy môžu hrať priaznivú úlohu tým, že konkurujú patogénnejším organizmom. 

Uskutočnilo sa množstvo štúdií na charakterizáciu mikroorganizmov z blefaritídy. Pri použití prístupov založených na kultúre boli izoláty S. aureus , koaguláza-negatívny Staphylococcus , lipofilné Corynebacterium spp. A P. acnes prevládajúcimi baktériami získanými od pacientov s blefaritídou. Groden a kol. uviedli, že izoláty Acinetobacter spp., Okrem Staphylococcus epidermidis , P. acnes , Corynebacterium spp. A S. aureus, boli najbežnejším z 57 jedinečných bakteriálnych druhov získaných z 332 viečok pacientov s blefaritídou a 160 kontrolných pacientov bez blefaritídy. Je zaujímavé, že S. epidermidis , P. acnes a Corynebacterium spp. boli izolované na viečkach pacientov s blefaritídou v podstatne väčšom množstve v porovnaní s kontrolnými pacientmi.

Suzuki a kol. uviedli, že keď sa P. acnes usmrcované teplom vstrekli do strómy rohovky krysy, vyvinul sa vzorec infiltrácie buniek, ktorý bol podobný oneskorenej reakcii z precitlivenosti. Autori predpokladali, že P. acnes môže byť pôvodcom bakteriálnych druhov zápalu očného povrchu.

Kyselina chlórna (HOCl) je prírodné antibakteriálne činidlo. Čistý HOCl sa produkuje prirodzene ako prvok ľudskej imunitnej odpovede. Počas "oxidačného výbuchu" sa vytvárajú malé, vysoko reaktívne molekuly, ako napríklad HOCl, keď biele krvinky reagujú na patogény v tele. Táto zlúčenina je oxidant, ktorý ničí baktérie prostredníctvom peroxidácie a / alebo halogenácie bielkovín a lipidov. HOCl má široké spektrum aktivity a vykazuje kinetiku rýchleho usmrtenia. Táto zlúčenina (0,01%) je kľúčovou konzervačnou zložkou vo výrobku na očnú hygienu, ktorý je určený na čistenie okolia viečok a rias. 17 Táto štúdia merala účinok hygienického roztoku na očné viečka zakonzervovaného 0,01% HOCl na flóru kože oka.

Materiály a metódy

Táto multicentrická postmarketingová štúdia bola uskutočnená na štyroch súkromných pracoviskách v súlade s etickými zásadami vyplývajúcimi z Helsinskej deklarácie (1964, 1975, 1983, 1989 a 1996), Medzinárodnej konferencie o harmonizácii a Správnej klinickej praxe a v súlade s miestnymi regulačnými požiadavkami. Štúdia bola tiež v súlade so zákonom o prenosnosti a zodpovednosti v zdravotnom poistení, kde to bolo možné. Protokol štúdie bol skontrolovaný a schválený Radou pre inštitucionálne preskúmanie kvóra, Seattle, WA. Potenciálni pacienti boli podrobení skríningu a do štúdie boli zaradení tí, ktorí splnili kritériá začlenenia / vylúčenia. Účastníci pred zápisom podpísali formuláre informovaného súhlasu schválené inštitucionálnou kontrolnou komisiou. Štúdia bola zaregistrovaná na stránke ClinicalTrials.govwebová stránka ( NCT02455895 ).

Kľúčové kritériá začlenenia

Účastníkmi štúdie boli muži alebo ženy akejkoľvek rasy a najmenej vo veku 6 rokov. Kritériá oprávnenosti na odporúčanie používať čistenie / píling na očné viečka zahŕňali príznaky akútnej alebo chronickej blefaritídy, ako sú zvyšky očného viečka (rukávy, koloráty, vločky, chrasta) vyžadujúce čistenie / píling očného viečka a / alebo príznaky zhodné s miernym, miernym, alebo ťažké MGD, ako sú rozšírené a blokované žľazy s kontrolovanými sekrétmi pomalé alebo stagnujúce po expresii. Účastníci súhlasili s odstránením kontaktných šošoviek, ak to bolo možné, pred aplikáciou, až po odobraní vzoriek po 20 minútach.

Kľúčové kritériá vylúčenia

Účastníci boli vylúčení z niektorého z nasledujúcich dôvodov: prítomnosť prejavov a príznakov bakteriálnej alebo alergickej konjunktivitídy alebo alergickej dermatitídy v deň 1 študijnej návštevy; blefaritída vyvolaná používaním konzervovaných alebo nekonzervovaných liekov na glaukóm; podozrenie na plesne, vírusy, chlamýdie alebo akantamébyinfekcia na základe klinickej diagnózy; zraková ostrosť nie je možné opraviť na 1,0 Log MAR alebo lepšiu (ekvivalentnú k Snellen 20/200) v ktoromkoľvek oku pomocou tabuľky Snellen alebo ETDRS; použitie akýchkoľvek konzervovaných alebo nekonzervovaných liekov na glaukóm počas 14 dní pred štúdiou; prítomnosť upchatia nasolakrimálneho potrubia alebo bodkovej zátky v ktoromkoľvek oku; akékoľvek systémové alebo očné ochorenie alebo porucha, komplikujúce faktory alebo štrukturálne abnormality, ktoré by negatívne ovplyvnili uskutočnenie štúdie; prítomnosť aktívneho zápalu a / alebo aktívnej štrukturálnej zmeny v rohovke, dúhovke alebo prednej komore; a akákoľvek súčasná imunosupresívna porucha (napr. HIV pozitívna) alebo použitie imunosupresívnej terapie (vrátane chemoterapie).

Sprievodné lieky

Súčasné použitie nasledujúcich látok nebolo povolené: akékoľvek lokálne očné lieky vrátane náhrad slz a konzervované alebo nekonzervované lieky na glaukóm; použitie akéhokoľvek lokálneho očného alebo perorálneho antimikrobiálneho činidla do 3 dní pred štúdiou; použitie topických očných kortikosteroidov alebo topických očných nesteroidných protizápalových liekov do 3 dní pred štúdiou.

Dizajn štúdie

Účastníci, ktorí spĺňali všetky kritériá na zaradenie a vylúčenie, boli vyhodnotení klinickým vyšetrením pred odobratím vzoriek očnej kože. Pred ošetrením roztokom na hygienu očných viečok neboli povolené teplé obklady.

Harmonogram štúdia je uvedený v (Tabuľka 1).  Stručne, zraková ostrosť (pomocou ETDRS alebo Snellen) sa hodnotila na pravom oku. Každý pacient dokončil hodnotenie škály symptómov pre každé oko. Pacienti hodnotili pálenie / pichanie, svrbenie, pocit / podráždenie cudzieho telesa, začervenanie, opuch a krustovanie očných viečok na škále od 0 (bez príznakov) do 10 (väčšina príznakov). 12-otázkový index očných povrchových chorôb © (OSDI © ) bol podaný. Bio-mikroskopia so štrbinovou lampou vykonaná na pravom oku na vyhodnotenie viečka, mihalníc, spojovky, rohovky, prednej komory a šošovky na prítomnosť aktívneho zápalu a / alebo aktívnych štrukturálnych zmien a abnormalít. Pracovníci štúdie získali fotografie predného segmentu / očného viečka, horného a dolného viečka a úplnú fotografiu tváre pacientov (pomocou inteligentného telefónu s adaptérom pre štrbinovú lampu alebo digitálnu kameru pre štrbinovú lampu) na nezávislé hodnotenie. Vzorky Tear boli zhromaždené pomocou diagnostického testovacieho prúžku na analyzovanie sa zápalovými súpravy (InflammaDry ® skúšok; Rapid patogén Screening Inc., Sarasota, FL, USA) pre každého pacienta. Mikrobiologické vzorky boli odobraté pred a 20 minút po aplikácii produktu.

TAB1

National Institutes of Health

Skratky: HOCl, kyselina chlórna; OU, obe oči.

Testovaný výrobok, Avenova ® (NovaBay Pharmaceuticals, Inc., Emeryville, CA), je HOCl zachovalý (0,01%), normálny fyziologický roztok, pH 4,0. Nie sú prítomné žiadne ďalšie konzervačné látky.

Účastníci (alebo rodič / zákonný zástupca) dostali pokyny na správny spôsob nanášania produktu na očnú pokožku, viečko a mihalnice podľa príbalového letáku. Stručne, 2-3 nastriekania produktu sa naniesli na bavlnený kruhový alebo oválny tvar a produkt sa naniesol so zatvorenými očami. Účastníci potom aplikovali hygienické riešenie v ordinácii lekára pod dohľadom vyškoleného personálu miesta. Pred alebo po použití produktu sa nepoužívali teplé kompresie. Po ošetrení sa vykonala biomikroskopia štrbinovou lampou s fluoresceínom na vyhodnotenie zafarbenia rohovky podľa oxfordskej stupnice. Uskutočnili sa analýzy doby rozpadu slznej fluorescencie. Vyšetrovatelia hodnotili očné príznaky (erytém viečka, opuch viečka, krustovanie viečka a zvyšky na mihalniciach, injekcia do bulbárnej a palpebrálnej spojivky,a sekréty meibomickej žľazy [po expresii]) s použitím 5-bodovej stupnice (neprítomná alebo normálna = 0; stopa = 0,5, mierna = 1; stredná = 2; ťažká = 3).

Odber mikrobiologických vzoriek, podmienky rastu a kvantifikácia baktérií

Odber mikrobiologických vzoriek z povrchu kože pod každým dolným viečkom sa uskutočňoval pomocou sterilného minitipového nylonového vločkovaného tampónu s transportnou trubičkou obsahujúcou 1 ml média Liquid Amies (Copan Diagnostics Inc .; katalógové číslo 481C). Po dodaní vzoriek cez noc do centrálneho mikrobiologického laboratória (International Health Management Associates, Schaumburg, IL, USA) boli všetky vzorky spracované na kultiváciu aeróbov a anaeróbov s čokoládovým agarom, tryptickým sójovým agarom / krvným agarom a agarom Brucella. Totožnosť vzoriek bola maskovaná pred personálom mikrobiologického laboratória. Kvantitatívne výsledky všetkých typov kolónií baktérií (jednotka tvoriaca kolónie [CFU] / ml) boli podľa potreby hlásené po 5 dňoch inkubácie.Identifikácia na úrovni druhov sa uskutočňovala na rôznych typoch kolónií pomocou sekvenovania génov MALDI-TOF alebo 16S rRNA. Všetky rôzne typy kolónií sa skladovali pri -80 ° C pre ďalšie charakterizačné štúdie, ako je citlivosť na minimálnu inhibičnú koncentráciu (MIC). Koncové body zriedenia bujónu boli stanovené pre vybrané antibiotiká podľa pokynov Klinického a laboratórneho štandardného ústavu, ak sú k dispozícii.

Štatistika

CFU / ml pre každého kmeňa konkrétny bakteriálnych druhov bola stanovená v každej vzorke (pred a po ošetrení s Avenova ® ). Všetky kmene konkrétneho druhu sa spojili a vypočítalo sa priemerné zníženie CFU. Neboli vopred určené žiadne štatistické merania, pretože išlo o popisnú štúdiu.

Výsledky

Štúdie sa zúčastnilo 36 účastníkov - 22 žien a 14 mužov. Priemerný vek účastníkov bol 63 rokov (rozpätie 19-88 rokov). Celkovo bolo spracovaných 71 zo 72 očných vzoriek.

(Tabuľka 2) ukazuje 31 získaných bakteriálnych druhov patriacich do 14 rodov. Kmene rodov Staphylococcus a Corynebacterium patrili k najpočetnejším odlišným druhom 10, respektíve 6. Tabuľka bakteriálnej rozmanitosti (Tabuľka 3) dokazuje, že hoci po ošetrení bolo menej druhov a kmeňov, rozmanitosť bakteriálnych rodov a druhov sa po ošetrení hygienickým roztokom HOCl výrazne nelíšila. To je tiež vidieť na koláčových grafoch ukazujúcich bakteriálnu rozmanitosť pred a po liečbe (postava 1).

Postava 1

Bakteriálna rozmanitosť na pokožke pod viečkom pred ošetrením a 20 minút po ošetrení 0,01% hygienickým roztokom kyseliny chlórnej.

Tabuľka 2

Celkový počet bakteriálnych druhov získaných z kože pod 71 viečok

Tabuľka 3

Bakteriálna rozmanitosť na koži pod viečkom



Percento celkových bakteriálnych izolátov pred liečením pre kľúčové rody / druhy bolo 60% pre Staphylococcus , 36% pre S. epidermidis a 22% pre P. acnes . Zmena bakteriálnej záťaže z hľadiska počtu jedinečných kmeňov aj CFU sa po liečbe dramaticky znížila (Tabuľka 4). Ošetrenie 0,01% HOCl hygienickým roztokom malo za následok 99,6% zníženie počtu CFU stafylokokov za 20 minút a 99,5% zníženie CFU S. epidermidis (Postava 2).

Postava 2

Zníženie CFU v množstve stafylokokov 20 minút po ošetrení 0,01% hygienickým roztokom kyseliny chlórnej.

Skratka: CFU, jednotky tvoriace kolónie.

Tabuľka 4

Bakteriálna záťaž stafylokokov a P. acnes na koži pod viečkom

Poznámka:

* Analýza na úrovni kmene sa nevykonala.



Profil citlivosti na vybrané antibiotiká pre izoláty S. epidermidis obnovené pred a 20 minút po jednej aplikácii hygienického roztoku na očné viečka na povrch kože tesne pod viečkom je uvedený v (Tabuľka 5). Percento izolátov rezistentných na každé testované antibiotikum (a hraničný bod použitý na definovanie rezistencie) ukazuje, že percento kmeňov rezistentných na dané antibiotikum po jednorazovej aplikácii hygienického roztoku so zakonzervovaním HOCl bolo porovnateľné s percentom pozorovaným pred použitím čistiaceho prostriedku .(Tabuľka 6)ukazuje, že citlivosť izolátov S. epidermidis na erytromycín a tobramycín bola porovnateľná s citlivosťou pozorovanou v predchádzajúcich štúdiách.

Tabuľka 5

Profil citlivosti S. epidermidis na vybrané antibiotiká

Skratka: ND, neurčené

Tabuľka 6



Podrobná genetická analýza kmeňov, ktoré sa získali po liečbe, odhalila, že niektoré z kmeňov sa výrazne líšili od kmeňov získaných pred liečbou. Tieto kmene (nezotavené v čase 0) patrili k 12 grampozitívnym druhom, 6 anaeróbnym druhom a 1 gramnegatívnemu druhu (Tabuľka 7.). Stafylokoky tvorili 44 týchto kmeňov a 70% (31) týchto kmeňov stafylokokov bolo S. epidermidis (Tabuľka 8).


Tabuľka 7

Druhy / kmene, ktoré sa objavia po liečbe 0,01% kyselinou chlórnou


Tabuľka 8

Druhy / kmene, ktoré sa objavia po liečbe 0,01% kyselinou chlórnou

Poznámka:

* Analýza na úrovni kmene sa nevykonala.


Diskusia

V tejto štúdii sa diverzita mikrobiálnych druhov významne nezmenila po jednorazovom ošetrení 0,01% roztokom HOCl na hygienu. Táto analýza naznačuje, že hygienické riešenie očných viečok neodstránilo rezidentné komenzálne baktérie v oblasti pokožky pod dolnými viečkami. Jediná aplikácia hygienického roztoku na očné viečka s 0,01% HOCl poskytla dramatický pokles bakteriálnej záťaže stafylokokov o 99,6%. Aplikácia rovnako dobre znížila bakteriálnu záťaž citlivých a / alebo rezistentných fenotypov na rôzne antibiotiká.

Percento kmeňov rezistentných na dané antibiotikum po jednej aplikácii hygienického roztoku so zachovaním HOCl bolo porovnateľné s tým, ktoré sa pozorovalo pred aplikáciou čistiaceho prostriedku. To podporuje myšlienku, že HOCl odstraňuje náchylné kmene rovnako dobre ako tie, ktoré sú rezistentné na rôzne antibiotiká. Ďalším záujmom je skutočnosť, že údaje o S. epidermidis ukazujú podobné percentuálne zastúpenie kmeňov citlivých na erytromycín a tobramycín, ktoré uviedli Groden et al. 12 Rozdiely v citlivosti medzi S. epidermidisúdaje nahlásené v roku 1984 a táto správa mohli byť spôsobené rozdielmi v hraničných hodnotách použitých na výpočet percentuálnej citlivosti, rozdielmi v metodikách testovania atď. Tiež nie je ľahké porovnať údaje o citlivosti pre všetky stafylokoky s údajmi o S. epidermidis, pretože medzi 45 druhmi koaguláza-negatívnych stafylokokov existujú pomerne veľké rozdiely v ich vnútornej citlivosti na rôzne antibiotiká.

Skutočnosť, že sa rôzne kmene odkryli / vynorili 20 minút po aplikácii hygienického roztoku na očné viečka, s najväčšou pravdepodobnosťou odráža účinok trenia pokožky aplikačnou podložkou a odstránenia vrchnej vrstvy baktérií. Po 20 minútach sa obnovili ďalšie kmene, a to aj v tej istej oblasti kože. Z dôvodu toho, ako a kde sa baktérie replikujú na povrchu kože, 1 je pochybné, či je možné povrch skutočne "sterilizovať"; je však jasne preukázané, že roztok na hygienu očných viečok konzervovaný pomocou HOCl znižuje mikrobiálne zaťaženie na povrchu kože o> 90%.

Spojivka a očné viečka nie sú dobre charakterizované z hľadiska bakteriálnej rozmanitosti. Rovnako ako v iných oblastiach tela, aj na mikrobióm môžu mať vplyv choroby a iné faktory. Používatelia kontaktných šošoviek majú variabilnejšie a viac podobné štruktúre bakteriálnych spoločenstiev podobné pokožke, s vyšším zastúpením baktérií Methylobacterium , Lactobacillus , Acinetobacter a Pseudomonas a nižším zastúpením druhov Haemophilus , Streptococcus , Staphylococcus a Corynebacterium v porovnaní s inými nositeľmi než šošoviek. 19

Nedávna štúdia u pacientov s blefaritídou preukázala, že percentá pozitívnych kultúr a počet kolónií na pacienta boli u pacientov s blefaritídou vyššie v porovnaní so zdravými kontrolami. 20 Corynebacteriumspp. boli najbežnejšie mikroorganizmy izolované od pacientov s blefaritídou (percentá pozitívnych kultúr: 53,7% oproti 18% pre kontroly, P <0,01) a bakteriálna záťaž bola u pacientov s blefaritídou> 14-násobná v porovnaní s kontrolami. Corynebacterium macginleyi bol najbežnejším druhom korynebaktérií (33% oproti 6% pozitívnych kultúr, P <0,01). S. epidermidis vykázala 35,1% oproti 16% ( p= 0,02) pozitívne kultúry s 11,3 CFU / prípad oproti 1,6 CFU / prípad. S. aureus priniesol 13% verzus 0% ( P = 0,01) pozitívnych kultúr s 24,7 CFU / prípad oproti 0. Nebol pozorovaný žiadny významný rozdiel medzi pacientmi s blefaritídou a kontrolami pre P. acnes (14,8% oproti 14% so 4,7 CFU / prípad vs. 5,1 CFU / puzdro). Autori dospeli k záveru, že sa zdá, že Corynebacterium sp ., S. epidermidis a S. aureus sa aktívne zúčastňujú na fyziopatológii blefaritídy. 20

Výsledky súčasnej štúdie tento záver podporujú, pretože korynebakteriálne a stafylokokové izoláty, najmä S. epidermidis , boli najbežnejšími baktériami získanými u pacientov s blefaritídou a MGD pred liečbou. Stafylokokové izoláty tiež významne prispeli k bakteriálnemu zaťaženiu kože v blízkosti dolného viečka (> 2 milióny CFU pred liečbou). Kvantifikácia bakteriálnej záťaže preukázala> 99% zníženie stafylokokov a CFU S. edpidermidis po jednorazovom ošetrení 0,01% HOCl hygienickým roztokom. Aj keď bol P. acnes v tejto štúdii často regenerovaným bakteriálnym druhom, mal iba relatívne malý príspevok k bakteriálnej záťaži (<13 000 CFU).

Výsledky súčasnej štúdie tiež potvrdzujú výsledky od Doughertyho a McCulleya 2, v ktorých boli najčastejšie izolovanými baktériami z viečok pacientov s blefaritídou koaguláza-negatívny Staphylococcusspp., P. acnes a cornyneformné baktérie. Kultúry materiálu exprimovaného z meibomických žliaz regenerovali podobné organizmy (vrátane Staphylococcus spp. [Ako je S. epidermidis ], P. acnes a koryneformné baktérie). 2 Tieto baktérie sa po aplikácii s 0,01% HOCl hygienickým roztokom našli v menšom množstve.

Aj keď niektorí výskumníci tvrdia, že koaguláza-negatívny Staphylococcus spp. (napr. S. epidermidis ) je patogénny druh, ktorý by mohol hrať príčinnú úlohu pri blefaritíde, bolo predložených tiež 2 , 12 ďalších úloh tohto druhu. Predpokladá sa, že S. epidermidis sa mohol vyvinúť tak, že namiesto spôsobenia choroby bude udržiavať benígny komenzálny vzťah s hostiteľom. 21 S. epidermidis môže dokonca hrať probiotickú úlohu tým, že súťaží s ťažšími patogénmi, ako je S. aureus , ďalší prevládajúci druh u pacientov s blefaritídou. 11

HOCl má odlišné mechanizmy od antibiotík na ničenie baktérií. Táto zlúčenina pôsobí ako oxidant a jej bakteriocídny účinok je výsledkom peroxidácie alebo halogenácie lipidov. 15 Ak dôjde k zníženiu bakteriálnej záťaže bez straty druhov komenzálnych baktérií, 22 môže byť prospešné ošetrenie hygienickým roztokom HOCl.

Porušenie kožného mikrobiómu môže viesť k patologickej nerovnováhe komenzálnych baktérií. 22 , 23Táto nerovnováha môže spustiť uvoľňovanie lipopolysacharidov, exotoxínov a aktiváciu lipázy. Môže nasledovať zápal viečok a zmeny v slzných lipidoch, čo môže viesť k zníženiu stability slzného filmu. Okrem toho môže aktivita lipázy v povrchovom prostredí oka viesť k zmydelneniu s ďalšou degradáciou súdržnosti lipidovej vrstvy a exacerbáciou prejavov a symptómov suchého oka. 24 Je preto dôležité, aby čistiaci prostriedok znižoval bakteriálnu záťaž, ale významne neovplyvňoval rozmanitosť domácich druhov okolo viečok.

Predchádzajúce štúdie naznačujú, že u pacientov s abnormalitami očných viečok, ako je blefaritída, je vyššie riziko vzniku pooperačnej endoftalmitídy. 25 Miño de Kaspar a kol. 26 zistili významné zvýšenie výskytu multirezistentných baktérií u pacientov s lokálnymi (napr. Blefaritída) a / alebo systémovými rizikovými faktormi (cukrovka alebo ochorenie kože) v porovnaní so zdravými pacientmi s normálnymi viečkami.

Dôležitosť hygieny viečok pred očnou chirurgiou bola zdôraznená v nedávnej štúdii Peral et al. 27 Táto prospektívna štúdia zameraná na jedno centrum hodnotila očnú mikrobiotu 45 po sebe nasledujúcich pacientov, ktorí si ošetrovali oči naplánované na chirurgický zákrok dvakrát denne počas 5 dní režimom tepla, masáže a sterilných obrúskov očných viečok obsahujúcich kyselinu hyalurónovú, kapryloyl glycín, iris florentín, a centella asiatica. V liečebné dni 0, 3 a 5 sa z povrchu dolného viečka a spodného spojivkového vaku oboch očí odobrali vzorky mikrobioty. Vzorky sa potom kultivovali na doštičkách s krvou a čokoládovým agarom a inkubovali sa aeróbne po dobu 48 hodín pri 37 ° C. Pred liečbou boli najbežnejšie bakteriálne druhy získané zo vzoriek očných viečok, od najviac po najmenej rozšírené,S. epidermidis , Corynebacterium spp., Micrococcus spp., S. aureus a Bacillus spp. V 3. a 5. deň liečby sa mikrobiálne zaťaženie očných viečok znížilo o 58%, respektíve 63% ( P = 0,0011 v porovnaní s neošetrenými očami). Autori navrhujú, aby hygiena očných viečok mohla byť použitá ako doplnkový profylaktický prístup pred operáciou oka, aby sa znížilo riziko pooperačných infekcií, ako je endoftalmitída. Prevládajúce druh zistené pred liečbou v Peral kolies je 27boli v súlade s výsledkami súčasnej štúdie u pacientov s blefaritídou a MGD. Zníženie bakteriálnej záťaže pri jedinom ošetrení HOCl sa priaznivo porovnalo s redukciami pozorovanými po 3 a 5 dňoch režimu sterilných obrúskov na viečka dvakrát denne.

Koža blízko okraja viečka by mala po liečbe HOCl rýchlo reklonizovať izoláty z okolitej kože. Údaje z tejto štúdie podporujú koncepciu, že na dosiahnutie optimálneho prínosu je potrebné viacnásobné ošetrenie HOCl denne. Zníženie bakteriálnej záťaže môže byť užitočné pri liečbe blefaritídy, MGD, suchého oka a iných foriem očného podráždenia.

Táto štúdia mala niekoľko obmedzení, ktoré ovplyvňujú závery, ku ktorým je možné dospieť. Veľkosť vzorky z hľadiska počtu pacientov bola relatívne malá a vykonalo sa iba jedno ošetrenie hygienickým roztokom HOCl. Štúdia nemala kontrolu, z ktorej by sa dalo vychádzať pri porovnávaní. Vykonali sa iba popisné štatistiky o kategorických premenných. Nakoniec neboli vyhodnotené znaky a príznaky pacienta po liečbe.


Záver

Stručne povedané, stafylokoky tvorili ~ 61% všetkých kmeňov získaných z kože pod dolným viečkom. Kmene S. epidermidis tvorili 60% identifikovaných stafylokokových kmeňov. Aplikácia čistého hygienického roztoku HOCl významne nezmenila rozmanitosť získaných bakteriálnych druhov. Liečba HOCl neodstránila selektívne citlivé kmene baktérií. Hygienické riešenie HOCl však znížilo potenciálne klinicky významné preľudnenie baktérií znížením bakteriálnej záťaže> 90%.

Poďakovanie

Autori by chceli oceniť Julie Crider, PhD, za príspevky týkajúce sa písania liekov. Táto štúdia bola predstavená na stretnutí Association for Research and Vision in Ophthalmology Meeting, 2. mája 2016, v Seattli, WA, USA. 

Abstrakt je k dispozícii na https://ep70.eventpilot.us/web/page.php?nav=false&page=IntHtml&project=ARVO16&id=2449758 . 

Túto štúdiu sponzorovala spoločnosť Novabay Pharmaceuticals, Inc., Emeryville, CA, USA.

Poznámky pod čiarou

---

Zverejnenie

David W Stroman, Keri Mintun a Kathryn Najafi-Tagol sú zamestnancami spoločnosti NovaBay Pharmaceuticals. Arthur B Epstein a James D Branch sú konzultantmi spoločnosti NovaBay Pharmaceuticals. Crystal M Brimer a Chirag R Patel nemajú v tejto práci zverejnené žiadne konflikty.

Referencie

1. Grice EA, Segre JA. Mikrobióm kože. Nat Rev Microbiol. 2011; 9 (4): 244-253. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

2. Dougherty JM, McCulley JP. Porovnávacia bakteriológia chronickej blefaritídy. Br J Ophthalmol. 1984; 68 (8): 524-528. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

3. Americká oftalmologická akadémia. Panel rohovky / vonkajšej choroby. Pokyny pre vzor Preferred Practice Pattern®. Blefaritída. San Francisco: Americká akadémia oftalmológie; 2013. [Prístup k 20. januáru 2017]. Dostupné z: https://www.aao.org/ppp . [ Google Scholar ]

4. Nichols KK, Foulks GN, Bron AJ a kol. Medzinárodný seminár o dysfunkcii meibomickej žľazy: zhrnutie. Investujte Ophthalmol Vis Sci. 2011; 52 (4): 1922-1929. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

5. Nelson JD, Shimazaki J, Benitez-del-Castillo JM a kol. Medzinárodný seminár o dysfunkcii meibomických žliaz: správa podvýboru pre definíciu a klasifikáciu. Investujte Ophthalmol Vis Sci. 2011; 52 (4): 1930-1937. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

6. Baudouin C, Messmer EM, Aragona P a kol. Prehodnotenie začarovaného kruhu chorôb suchých očí: zameranie na patofyziológiu dysfunkcie meibomickej žľazy. Br J Ophthalmol. 2016; 100 (3): 300-306. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

7. Lemp MA, Posádky LA, Bron AJ, Foulks GN, Sullivan BD. Distribúcia vodného deficitu a odparovania suchého oka v skupine pacientov na klinike: retrospektívna štúdia. Rohovka. 2012; 31 (5): 472-478. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

8. Wick JY. Liečba blefaritídy: nepríjemný stav pre pacientov, staviteľ slovnej zásoby pre lekárnikov. Lekáreň Times. 20. februára 2012. [Prístup k 15. júnu 2016]. Dostupné na: https://www.pharmacytimes.com/publications/issue/2012/february2012/treating-blepharitis-annoying-condition-for-patients-vocabulary-builder-for- pharmacists .

9. Schaumberg DA, Sullivan DA, Buring JE, Dana MR. Prevalencia syndrómu suchého oka u žien v USA. Am J Ophthalmol. 2003; 136 (2): 318-326. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

10. Lee SH, Oh DH, Jung JY, Kim JC, Jeon CO. Komparatívne očné mikrobiálne spoločenstvá u ľudí s blefaritídou a bez nej. Investujte Ophthalmol Vis Sci. 2012; 53 (9): 5585-5593. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

11. Lina G, Boutite F, Tristan A, Bes M, Etienne J, Vandenesch F. Bakteriálna konkurencia pre kolonizáciu ľudskej nosovej dutiny: úloha stafylokokových agr alel. Appl Environ Microbiol. 2003; 69 (1): 18-23. [ Bezplatný článok PMC ] [ Google Scholar ] 

12. Groden LR, Murphy B, Rodnite J, Genvert GI. Flóra viečok pri blefaritíde. Rohovka. 1991; 10 (1): 50-53. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

13. Suzuki T, Sano Y, Sasaki O, Kinoshita S. Očný povrchový zápal vyvolaný Propionibacterium acnes . Rohovka. 2002; 21 (8): 812-817. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

14. Hurst JK. Čo sa skutočne deje vo neutrofilnom fagozóme? Zadarmo Radic Biol Med. 2012; 53 (3): 508-520. [ Bezplatný článok PMC ] [ Google Scholar ]

15. Kumar V, Abbas AK, Fausto N. Akútny a chronický zápal Robbinsov a Cotranov patologický základ choroby. 7. vydanie Philadelphia: Elsevier; 2005. s. 29-73. [ Google Scholar ]

16. Wang L, Bassiri M, Najafi R a kol. Kyselina chlórna ako potenciálny prostriedok na ošetrenie rán: časť I. Stabilizovaná kyselina chlórna: zložka anorganického armamentária s vrodenou imunitou. J Burns Wounds. 2007; 6 : e5. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

17. Avenova ® s Neutrox ® [príbalový leták] Emeryville, CA: NovaBay Pharmaceuticals, lipne; 2014. [ Google Scholar ] 

18. Schiffman RM, Christianson MD, Jacobsen G, Hirsch JD, Reis BL. Spoľahlivosť a platnosť indexu očných povrchových chorôb. Arch Ophthalmol. 2000; 118 (5): 615-621. [ PubMed ]  [ Google Scholar ]

19. Shin H, Price K, Albert L, Dodick J, Park L, Dominguez-Bello MG. Zmeny v očnej mikrobiote spojené s nosením kontaktných šošoviek. mBio. 2016; 7 (2): e00198. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

20. Bezza Benkaouha I, Le Brun C, Pisella PJ, Chandenier J, Lanotte P. Bakteriálna flóra pri blefaritíde. J Fr Ophtalmol. 2015; 38 (8): 723-728. Francúzština [s anglickým abstraktom] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

21. Otto M. Staphylococcus epidermidis - "náhodný" patogén. Nat Rev Microbiol. 2009; 7 (8): 555-567. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

22. Flanagan JL, Khandekar N, Zhu H a kol. Glycerolmonolaurát inhibuje produkciu lipázy klinickými očnými izolátmi bez ovplyvnenia životaschopnosti bakteriálnych buniek. Investujte Ophthalmol Vis Sci. 2016; 57 (2): 544-550. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

23. Veldman P, Colby K. Aktuálne dôkazy o lokálnom 1% oftalmickom roztoku azitromycínu pri liečbe blefaritídy a suchosti očí spojenej s blefaritídou. Int Ophthalmol Clin. 2011; 51 (4): 43-52. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

24. Foulks GN, Borchman D, Yappert M, Kim SH, McKay JW. Lokálna liečba azitromycínom pre dysfunkciu meibomickej žľazy: klinická odpoveď a zmeny lipidov. Rohovka. 2010; 29 (7): 781-788. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

25. Scott IU, Flynn HW, Jr, Feuer W. Endoftalmitída po implantácii sekundárnych vnútroočných šošoviek. Prípadová štúdia. Oftalmológia. 1995; 102 (12): 1925-1931. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

26. Miño de Kaspar H, Shriver EM, Nguyen EV a kol. Rizikové faktory pre antibiotickú rezistentnú bakteriálnu flóru spojiviek u pacientov podstupujúcich vnútroočný chirurgický zákrok. Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2003; 241 (9): 730-733. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

27. Peral A, Alonso J, García-García C, Niño-Rueda C, Calvo Del Bosque P. Dôležitosť hygieny viečok pred očnou operáciou: kvalitatívna a kvantitatívna analýza mikrobioty viečok a spojiviek. Objektív pre kontakt s očami. 2016; 42 (6): 366-370. [ Bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]